DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Lymfatické masáže - ruční i přístrojové

Kontraindikace aneb kdy není vhodné na lymfodrenáže chodit:

-      v případě, že máte virózu, chřipku, zvýšenou teplotu, "jen" rýmu, kašel či cítíte, že na vás "leze" chřipka

-    v případě jakéhokoliv infekčního onemocnění či zánětu kdekoliv v těle

-    při užívání antibiotik a protizánětlivých léků, léků na ředění krve

-    při onemocnění krve

-    po operacích srdce, srdeční vady, kýly, otevřené bércové vředy, kožní vyrážky, vývod střev, vředy - v těchto případech je nutné nejdříve vhodnost lymfodrenáží konzultovat s vaším ošetřujím lékařem. 

-    menstruace není kontraindikací. Pouze v případě silného krvácení se rozhýbáním lymfy může zesílit a zitenzivnit. 

-    při křečových žilách a po operacích žil je nutné prvotní zkonzultování s vašim Cévním lékařem, který nejdříve provede komplexní cévní vyšetření žilní stěny, ultrazvuk a jejich průpostnost. Dle toho stanoví doporučení na lymfodrenáže. Máte-li sklon ke křečových žilám a "metličkám", neváhejte preventivně vyhledat Cévního lékaře a žádat od něj komplexní vyšetření zdali jsou vaše žíly v pořádku. Kontroly by měly pak být pravidelné 1x za rok. 

-    v případě akutních kožních onemocnění (akutní ekzém, lupenka, atopický ekzem)

-    při akutním cévním onemocnění, po trombóze (po prodělané trombóze kdykoliv v průběhu života, je nutné před masáží konzultovat vhodnost lymfodrenáže s vašim ošetřujícím lékařem. O tohoto lékaře mi doneste písemnou zprávu se schválením absolvování lymofodrenáže.

-    v případě zeleného zákalu (glaukom)

-    v případě veškerých zhoubných nádorových onemocněních a po rakovinách všeho tipu je nutné mít písemnou zprávu vašeho ošetřujícího lékaře, že lymfodrenáž můžete absolvovat. 

-    do 3 měsíce gravidity. Od 3 měsíce až do porodu můžete absolvovat masáže. Nejsou vhodné při kojení. 

-    při nedostatečné činnosti srdeční a srdečních edémech

-    v případě břišní či jakékoliv kýly a tukových bulek je nutné nejdříve vhodnost lymfodrenáží konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem

-    v případě otoků způsobených nedostatečnou činností ledvin, srdce nebo jater


     

 

 

                                     MÍZNÍ neboli lymfatický systém (povrchový a hluboký)
 

                     

 

RUČNÍ LYMFATICKÉ MASÁŽE - DOLNÍCH KONČETIN

Pomáhá odpad z tkání odvádět do cév lymfatické soustavy, choroboplodné zárodky jsou přeneseny do mízních uzlin, kde jsou zneškodňovány. Lymfatické uzliny pomáhají organismu aktivovat vlastní obranný systém, a proto jsou vhodné pro všechny na posílení organismu. Provádí se velmi lehkým tlakem s pomalou frekvencí a vychází ze znalostí lymfatického systému, kdy směřuje odtok lymfy ke sběrným uzlinám. Provádí se na sucho, aby se nahmataly přímo lymfatické uzliny a cévy, případně místní otok. Musí být vždy jemná, a NIKDY nesmí bolet. 

Léčí: otoky končetin, lymfedémy, celulitidu, zavodnění, zhubnutí v dolní části těla. Je jedinou a nejvýznamnější pomocí při léčbě "Sloních nohou", a lymfedémů.

             

 

        

 

 


 


Reflexní LYMFODRENÁŽ

Je reflexní masáž chodidel a nártů, přes které se masíruj veškeré lymfatické uzliny a dráhy. Tato masáž během 20 min vydá stejný výsledek jako 2hodinová lymfatická masáž celého těla!! Přes tyto body se masíruje celé tělo a lymfa v něm je kompletně vyčištěna. Její účinky jsou rychlejší a větší než samotná klasická lymfatická masáž jen určité části těla.

 

    


 

Lymfatická masáž celého těla

Je nutná u každého v rámci léčby, aby se lymfa "propláchla" kompletně v celém těle a nikde se nezastavila. U každého jen v jiné četnosti. 

Lymfatická masáž OBLIČEJE

Léčí vrásky, kruhy pod očima, váčky, otoky víček, otoky obličeje, metličky, tlaky v hlavě, podbradek neboli "druhou bradu", která je důsledkem právě nahromaděné lymfy v této části. Dále akné, bolesti hlavy, nespavost, zhubnutí v obličeji. Výborná při zlepšení zraku. Před masáží je nutné vyjmout KONTAKTNÍ ČOČKY, pokavad je máte a odlíčit a odmastit obličej.

Lymfatická masáž RUKOU

Léčí: OTOKY RUKOU, PAŽÍ např. po odstranění prsu (maskektomii) či po chemoterapii, ozáření, vynětí lymfatických uzlin při operaci,  kdy se otoky mohou objevit na zádech, v podražích, prsou, hrudníku a rukou. Lymfodrenáže jsou v tomto případě jediným a nejlepším řešením a léčbou na "splaskutí" otoků a úlevu. Dále se využívají při potřebě zhubnutí silnějších paží, a tzv. "visející kůže" na pažích a celulitida na nich.

    

   Otok ruky po odstranění prsu.

Lymfoven - přístrojová lymfodrenáž

    

  

MÝTY a OMYLY O PŘÍSTROJOVÝCH LYMFODRENÁŽÍCH - KDE JE PRAVDA ??

Je lepší ruční lymfodrenáž či přístrojová LYMFODRENÁŽ?
OBOJE STEJNĚ! - že je lepší ruční - je VELKÝ OMYL

Velké téma žen, o kterém se hodně diskutuje. Jak to tedy doopravdy je?
Poslední dobou byla nějakým "chytrákem", který tomu evidentně vůbec nerozumí vypuštěna informace, že RUČNÍ LYMFATICKÁ MASÁŽ PŘÍSTOJ NENAHRADÍ, A ŽE RUČNÍ JE LEPŠÍ NEŽ PŘÍSTROJOVÁ, A ŽE TA JE K NIČEMU!!

PROTO MUSÍM TENTO NESMYSL UVÉST NA PRAVOU MÍRU, protože jsem z toho opravdu jako odborník v praxi rozčílená !! KDO PRACUJE ČI PRACOVAL VE ZDRAVOTNICTVÍ, STEJNĚ JAKO JÁ DLOUHÉ LÉTA, VÍ, ŽE PŘÍSTROJOVÁ LYMFODRENÁŽ JE VÝBORNÁ A nikdy NENAHRADÍ RUCE, STEJNĚ TAK JAKO RUCE NENAHRADÍ PŘÍSTROJ.

DLOUHÁ LÉTA JSEM PRACOVALA VE ZDRAVOTNICKÉM V LYMFOLOGICKÉM PRACOVIŠTI POD DOHLEDEM LÉKAŘE. A vím, že PŘÍSTROJE JSOU NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ LYMFATICKÉ LÉČBY. Co se neví, je to, že spousta pacientů, kteří nemají peníze či jsou v invalidním důchodu a mají indikované otoky, tak jim denodenně zachraňují životy tím, že si finančně nemohu více dovolit, tak jim zdravotní pojištovna za malý poplatek zapůjčuje DOMÁCÍ LYMFOVEN - DOMÁCÍ PŘÍSTROJOVOU LYMFODRENÁŽ.

TA JEDINÁ JE JEJICH JEDINOU POMOCÍ, KTERÁ JIM DOSLOVA ZACHRAŇUJE KONČETINY!!! JEJICH VELKÉ A ZATUHLÉ NOHY -
OTOKY- JSOU ČASTO natolik ZATUHLÉ, TVRDLÉ, OTEKLÉ, A V TAKOVÝCH PŘÍPADECH ANI RUČNÍ NENAHRADÍ PŘÍSTROJ, KDE JE POTŘEBA POUZE SILNĚJŠÍ TLAK.

NA TOMTO ČLOVĚKU, KTERÝ MÁ OBŘÍ A TUHÉ OTOKY BY MASÉRKA NECHALA RUCE A TAK OBROVSKOU ČÁST OTOKŮ NIKDYRUKOU NENAHRADÍ PŘÍSTROJ!! PACIENTI ČASTO NEMOHU ANI CHODIT, DOCHÁZET NIKAM, JSOU O HOLÍCH A TAK PŘÍSTROJ JE PRO NĚ JEDINOU SPÁSOU.

NA TAKOVÉ OTOKY POTŘEBUJÍ DALEKO VĚTŠÍ SÍLU NEŽ JSOU SCHOPNY RUCE UDĚLAT.
Proto mě uráží tvrzení, že ruční masáž nenahradí přístroj. Kdo to tvrdí, o lymfě a lymfodrenážích pak neví absolutně vůbec nic a neví, jak PŘÍSTROJOVÁ LYMFODRENÁŽ JE NENAHRADITELNÁ a DŮLEŽITÁ !! NEHLEDĚ NA TO, ŽE SPOUSTA LEŽÍCÍM PACIENTŮM, OCHRNUTÝM I PŘÍSTOJ POMÁHÁ VÍCE NEŽ RUČNÍ.

STEJNĚ TAK JE TO U CELULITIDY VE SPOJENÍ S ANTICELULITICKÝMI ZÁBALY.

ZÁBALY JEN SPOJENÉ S PŘÍSTROJEM udělaný kýžený efekt, že tlakovou vlnou v přístroji se do hloubky prostoupí aktivní látky v anticelulitIckém krému, čím jen namazáním rukama nikdy nedocílíte. Tlaková vlhna vpracuje krém do hloubky a tím je více aktivní.

PROTO TVRDÍM, ŽE JAK RUČNÍ, TAK PŘÍSTROJ KAŽDÝ UDĚLÁ SVOJE. IDEÁLNĚ V KOMBINACI DOHROMADY. JE TO STEJNÉ JAKO U KADEŘNÍKA - BUDETE CHTÍT KOMPLETNÍ SLUŽBU od kadeřníka, a kadeřník bez NŮŽEK - tedy přístroje - vás také JEN rukama neostříhá !!

Musí mít na to NÁSTROJ. Nůžky ruce naradit nemůžou at chcete jak chcete. Kadeřník potřebuje oboje dohromady, a s každým udělá svou část práce -jak ostříhání nůžkami - tak ručně umytí hlavy.

Nestačí mu je jedna věc. Jen obojím docílí CELKOVÉHO KOMPLEXNÍHO VÝSLEDKU. A TAK JE TO STEJNĚ S LYMFODRENÁŽEMI. VYHOVUJE VÁM JEN MYTÍ HLAVY? TAK JAKO JEN RUČNÍ, NEBO POTŘEBUJE I OSTŘÍHAT A PŘÍSTROJ? A stejně je to u všeho - Operaci vám lékař také neprovede bez skalpelu - stroje, jen ruce mu nestačí. Stejně tak zubař, vám nevyvrtá kaz bez vrtačky - techniky - nástroje, jen ruce mu k tomu nestačí. A tak je to ve všech řemeslech a oborech. Ve všem potřebujeme oboje a jen oboje je potřeba doplňovat JAKO JEDEN KOMPLETNÍ CELEK. Jen jedno s druhým nám dá kompletní celek. Nic nejde samostatně, vše musí být propojené jak ve všem v životě. Lítám všichni v extrémech a máme se naučit, že nic bez druhého nefunguje celistvě a komplexně.

JEN OBOJE JE KOMPLEXNÍ LÉČBA A KAŽDÁ MÁ SVŮJ JINÝ AUTENTICKÝ SMYSL. JINÁ OTÁZKA JE, CO JE VÁM POCITOVĚ PŘÍJEMNĚJŠÍ - TO UŽ JE PAK O VLASTNÍM POCITU. NENECHTE SI VŠAK NĚKÝM NESMYSLNĚ VNUTIT, ŽE "PŘÍSTROJ JE K NIČEMU A NEFUNGUJE", K NIČEMU JE TEN, KDO TO PAK HLÁSÍ.

Proto si PROSÍM nejdříve nechte odborně "poradit a ušít na míru" přímo od odborníka - lymfoterapeuta - co přímo pro vás a vaše tělo je nejlepší. Nedělejte si prosím diagnostiku samy z nesmyslných tvrzení a článků na internetu, kde každý hlásí něco jiného a vy v tom máte jen zmatek.

KAŽDÝ POTŘEBUJE NĚCO JINÉHO:
Každý je jiný a potřebuje něco jiného, ale vždy přesně ušité přímo jemu na míru. Odborník - lymfoterapeut s praxí, by vám vždy měl o lymfě na začátku při vaší první návštěvě by měl poctivě vše vysvětlit, prohlídnout vás, zjistit váš celkový komplexní zdravotní stav, zjistit vaše prodělané operace, léky, kontraindikace, a teprve dle toho by vám měl indikovat co přesně vy a vaše tělo potřebuje - a to přímo léčbu VÁM na míru.

Není to jen o "zapnutí do přístroje a udělání masáže" a hotovo. Léčba lymfy je léčba, která se nesmí podceňovat, musí se v PŘÍSTROJI ODBORNĚ NASTAVIT určitá MÍRA TLAKU V NĚM  - která nesmí přesáhnout určitou hranici tlaku (kterou vám terapeut nastaví na míru) + ručně odborně otevřít lymfatické uzliny kolem krku a v tříslech. Masáž nesmí nikdy BOLET, BÝT SILNÁ, TLAČIT NEPŘÍJEMNĚ, DĚLAT MODŘINY atd. Dle vašeho stavu se nastavuje i speciální tlak v přístroji. Opět pro každého jiný dle zdravotního stavu.

PROČ SE TAKÉ MLUVÍ O ŠPATNÝCH PŘÍSTROJÍCH JE PROTO, protože hodně Salonů "neotevírá lymfatické uzliny - tzv. hlavní filtry". To ale nemluví o špatnosti přístrojů, ale maséra, který toto odborně nedělá.

JE NUTNÉ JE UVOLŇOVAT UZLINY PŘED PŘÍSTROJEM ?
ANO, A vždy! PŘÍSTROJOVÁ LYMFODRENÁŽ MÁ SMYSL A JE SMYSLUPLNÁ POUZE S UVOLNĚNÍM LYFATICKÝ UZLIN!
Bez ručního "otevření, uvolnění uzlin" před přístrojem může být přístrojová masáž opravdu nebezpečná. Proč?

Protože pokavad se "UZLINY - odtoky, filtry" (a to jak kolem krku, nadklíčků, zátylku + tříselné a stehenní oblasti) ručně neotevřou, "neodventilují", NEODŠPUNTUJÍ SE - nemají absolutně smysl a naopak mohou být zdraví ohrožující a nebezpečné !!  J
e to podobné, jako když budete mačkat (tak jako jste mačkáni při přístrojové lymfodrenáži) novou ZUBNÍ PASTU, KTERÁ JE PLNÁ a neotevřete otvor. Pasta nemá otvor, vytvoří si ho špatně jinde - jinde praskne a špatně vyteče. Nebo když budete vypouštět vanu po koupeli a neotevřete ventil - nemá kam špinavá voda kam odtéci a bude se jen "vířit ve vaně dokola, zmateně". Stejně tak jak se to dělej bez otevření uzlin. Můžete ještě více otékat, a zadržená voda se může zmateně přesouvat po celém těle. Stejně tak JINAM SE MŮŽE přesunout otok, zavodnění i celulitida při NEOTEVŘENÍ LYMFATICKÝCH UZLIN. Proto se také vytvořil tento mýtus, že přístrojová nemá smysl a neúčinkuje - ano, bez otevření uzlin smysl nemá, to je pak logické. Takže je to jen opět o odborném celkovém přístupu.

Stejně tak nemá smysl jen ČÁSTEČNÉ UVOLNĚNÍ UZLIN. Vždy se musí ZAČÍT nahoře kolem krku - a pak následně v tříselné oblasti. Nesmí to být ani obráceně, je nutný tento postup, a nesmí být udělaná pouze jedna část (tedy JEN horní část, nebo jen dolní část.) V horní části - jsou základní lymf. uzliny, které když jako první neotevřeme, neotevřou se pořádně uzliny spodní v tříslech. Je to jako když budeme chtít zapnout žárovku, kterou nejdříve musíte zapojit do elektriky, a teprve pak budu svítit i ostatní žárovky, jinak nebudou svítit. Kolem krku je základní centrum celého lymfatického systému - proto tam se musí začít otevírat vždy jako první.

LYMFATICKÉ UZLINY SE VŽDY MUSÍ UVOLNIT v místech: a to ručně nahoře: kolem krku, nadklíčků, zátylku + dole: tříselné uzliny a vnitřní stehna.


KDYŽ SE UZLINY PŘED MASÁŽÍ NEOTEVŘOU - CO TO MŮŽE ZPŮSOBIT?:
(a to je nutné je otevřít jak před přístrojovou, tak před ruční masáží), může NENÁVRATNĚ PORUŠIT A NARUŠIT lymfatický systém, mohou popraskat cévy, žíly, otoky a lymfa se přesouvat po těle, více se ucpávat a hromadit v těle. Ten, kdo to takto vůbec či špatně, či JEN částečně neuvolňoval, tak pak klienti MOHLI mít pocit, že přístroje samozřejmě "nefungují". - problém byl ale pak jinde - a to jen tím, že nebyly "OTEVŘENÉ UZLINY" - to byla ta chyba jen maséra, nikoliv neúčinnosti přístroje.

                          

 

                  

 

 

              

 

 

 

 

Přístrojová lymfodrenáž
Pacientovi se na postižené místo nasadí návlek s mnoha komorami, které se postupně směrem ke středu těla plní vzduchem. Tyto tlakové vlny posouvají lymfu do lymfatických uzlin, které slouží jako "čistička". Existuje zde však nebezpečí nahromadění posunuté lymfy pouze v jiném místě než doposud (u drenáže z ruky to může být rameno, z nohy genitální oblast) pokavad se neuvolní lymfatická centra a to kolem krku, v podpaží a v tříslech.

POZOR!!! Před přístrojovou masáží (ale samozřejmě i ruční masáží) terapeut MUSÍ UVOLNIT LYMFATICKÁ CENTRA - UZLINY!! Tím se zprůchodňuje a otevírá nejdřívě právě lymfatický systém. NEUVOLNÍ-LI SE UZLINY PŘED JAK RUČNÍ TAK PŘÍSTROJOVOU MASÁŽÍ, MŮŽE NAOPAK MASÁŽ UZLINY A CELÝ LYMFATICKÝ SYSTÉM NENÁVRATNĚ POŠKODIT!!!!!

JAK? Přesunutím otoku či tuku do jiné části těla, zablokováním lymfy či uzliny, nenávratné zatvrdnutí a poškození uzlin a cév. Bohužel ke mě chodí velká škála klientek, které navštěvovaly různé kosmetické salóny, kde žádná uvolňování či otevírání uzlin neprováděly. Tímto následkem bylo např. OTEKLÉ BŘICHO, kdy se lymfa s vodou lymfodrenáží vytlačila do "neuvolněných tříselných uzlin" a protože neměla kam odtéci, přesunula se do břišní dutiny. A takových případů je velká škála. Od nateklého hrudníku, prsou, paží atd. PROTO DBEJTE NA TO, ABY VÁM VŽDY PŘED MASÁŽÍ BYLY UVOLNĚNY LYMFATICKÉ UZLINY KOLEM KRKU, NADKLÍČKŮ + TŘÍSEL A STEHEN! Po lymfodrenáži je vždy nutné nasadit na končetiny (jak na ruce čči nohy podle místa otoků) kompresivní bandáž (např. obinadla, kompresivní návlek, nadkolenky, která způsobí menší průtok krve a lymfy danou oblastí, tedy menší tvoření lymfy a zabraňuje tím městnání a zvětšování otoků.

                 

Směr nanášení krémů, gelů i samotné lymfodrenáže  - směrem tak, jak proudí lymfa.

KAVITACE

Je bezbolestná ultrazvuková liposukce, je účinnou alternativou chirurgické liposukce bez skalpelu a jizev. Rozbie ttukové buňky, které vyloučí následně pomocí drenážního systémů močí z těla. Ošetření je nebolestivé. Ošetřují se partie boků, břicha, hýždí, převislých paží, stehen, lýtek, léčí těžké formy celulit.

    

LÉČBA CELULITIDY A OBEZITY

Vznik celulitidy je komplikovaný a dlouhodobý proces, který je hodně podceňován. 

CELULITIDA JE NEMOC!!! PROTO NENÍ NA MÍSTĚ JI PODCEŇOVAT!! JEJÍ NELÉČENÍ MŮŽE VÉST K FATÁLNÍM NÁSLEDKŮM NENÁVRATNÉHO POŠKOZENÍ TKÁNĚ!!!

  • hlavní příčinou jsou poruchy cirkulace žilní krve a hlavně lymfy, která je přeplněna škodlivinami
  • významným faktorem je dále nepříznivá hormonální situace (hormonální nerovnováha, nadprodukce estrogenu, hlavně však užívání hormonálních přípravků jako je ANTIKONCEPCE, A VEŠKERÉ LÉKY OBSAHUJÍCÍ HORMONY
  • velmi záleží na genetických, dědičných dispozicích, skladba stravy, nevhodný sport, nadměrné užívání léků či potravinových dopňků, antikoncepce
  • svou roli hraje také kvalita a výživa vazivové tkáně
  • vedle těchto klíčových, "vyvolávajících" faktorů existuje ještě celá řada faktorů rizikových, "podpůrných", které jsou méně významné, mohou stav celulitidy více či méně negativně ovlivňovat. Patří sem např. nadváha a časté kolísání hmotnosti, nevhodný stravovací a pitný režim, překyselení organizmu, nedostatek pohybu, ale též nadměrná či nevhodná pohybová zátěž, dlouhé stání, sezení, cestování, nevhodné oblečení a obutí, atd. Patří sem prakticky vše, co nějakým způsobem ztěžuje a narušuje krevní a lymfatický oběh a zvyšuje hladiny žens. pohlavních hormonů (zejm. estrogenů)

Celulitida (odb. lipohypertrofie)

 je hovorový název pro progresivní degenerativní změny podkožního tukového vaziva specifických tělesných partií (zejm. stehen, hýždí, postiženy mohou být i boky, břicho, event. paže). Vzniká na bázi genetických, vrozených dispozic, především v důsledku horšího žilního a zejm. lymfatického oběhu. Úzce souvisí s působením ženských pohlavních hormonů. Může se proto objevit už v pubertě, často se zvýrazňuje v období gravidity. Nepříznivý stav se zhoršuje užíváním hormonální antikoncepce, event. jiných hormonálních přípravků. Výsledný obraz celulitidy tzv. pomerančová kůže je dán vtahováním kožního povrchu zbytnělými vazivovými septy a současným protitlakem zvětšených tukových buněk. Změny podkožního tukového vaziva vznikají především v důsledku působení neodtransportovaných městnavých, zejm. plazmatických proteinů v postižených tkáních. Jedinou kapilárou v těle, schopnou vstřebat a transportovat proteiny z tkání, je lymfatická kapilára. Je tedy zřejmé, že dobrý stav lymfatického systému a jeho dostatečná transportní kapacita jsou základní podmínkou úspěšné prevence a léčby celulitidy. Pozitivní ovlivnění lymfatického systému efektivně zajišťuje odborně provedená manuální lymfodrenáž, která zlepší „průtočnost“ lymfatického řečiště a navodí fyziologické poměry v podkoží.

 

Celulitida vzniká jednak zvýšením ukládání tuku do pokoží, podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a začínají se fibroticky sklerotizačně přeměňovat ve vazivové pruhy, které se dále stahují a způsobují místa vtažené kůže, známé pod pojmem CELULITIDA.

 

Celulitida představuje zdravotní riziko jen pokud je důsledkem nadváhy, se kterou je často spojována. Celulitida se projevuje jako dolíčkovitá kůže v místech, kde se ženám ukládá tuk – tedy především na hýždích a stehnech.

 

Nazýváme ji pomerančová kůže, protože kůže postižená celulitidou připomíná kůru pomeranče- stejně jako pomeranč na svém povrchu obsahuje drobné prohlubeniny. Celulitida se objevuje zejména, když dochází ke změně tvorby a vylučování pohlavních hormonů.

Pohlavní hormony způsobují změnu podkožního vaziva, které tvoří kapsičky, do kterých se tukové buňky shromaždují. Ty se pak plní toxickými látkami, které by měly odváděny lymfatickými cévami, a vzniká tak hrbolatá a nehezká kůže s dolíčky.

Rizikové faktory celulitidy

Velké riziko tvorby celulitidy představuje především změna hormonů v krvi. Objevuje se tedy například v období puberty, v těhotenstvímenopauzy či při užívání hormonální antikoncepce.

Dalším zásadním faktorem, který způsobuje celulitidu je ochabování vazivové tkáně. K tomu může dojít při nevyvážené stravě, nedostatku pohybu nebo malému příjmu tekutin.

Dalším rizikovým faktorem je nedostatečná funkce krevního a lymfatického systému – to je stav, který může být způsobem například nedostatkem pohybu.

Dále i špatná činnost jater přispívá celulitidě, protože dochází ke zhoršenému metabolismu tuků.Uvádí se také, že příčinou celulitidy je též pití kávystresobezitakouření a alkohol, ale také příliš těsné oblečení, které brání správnému proudění krve.

Je prokázáno, že celulitida může být i dědičná, ale nemusí se nutně vždy projevit, pokud nejsou přítomny ostatní rizikové faktory zmíněné výše.

Přestože celulitida bývá spojována s nadváhou a obezitou, čím dál častěji se také objevuje i štíhlých a zdravých lidí.

Je dobré si pořídit speciální žínku či hrubou rukavici a promasírovat se krouživými pohyby každý den po koupeli či sprše. Tuto proceduru je také dobré obohatit o používání speciálních krémů pro pomerančovou kůži

 

Celulitida může i bolet

Pojivová tkáň se může zanítit a vznikají v ní jizvy, které se na povrchu projevují dolíčky. Vzniká začarovaný kruh a postupně mohou místa postižená celulitidou výrazněji zhrbolatět, kůže na nich ztvrdne, je chladná, napjatá a bolestivá na stisknutí mezi prsty...

 

První zmínky o ní byly již před 150 lety. Lipohypertrofie byla donedávna značně lékařsky bagatelizovaná a považována špatně pouze za estetický defekt neboli kosmetický problém nejasné etiologie. Neléčená, se však může rozvinout až v chorobný stav. Projevuje se bolestivou, napjatou kůží, jež má narušenou funkci a u některých jedinců může dojít až k tzv. lipedému.

Vlastní „celulitida“ není obezita, ale v mnoha případech s ní souvisí. Celulitida však již dávno není doménou pouze žen s nadváhou či obézních, ale trápí i štíhlé ženy a dokonce i dívky a věřte, že jejich BMI může být na hranici podvýživy.

Celulitidou trpí v naprosté většině případů ženy (v dnešní době trápí v různé míře až 90 % žen). Je to dáno nejenom hormonální dispozicí, ale i stavbou podkožního tukové tkáně, která je u mužů právě odlišná.

Hlavním mechanismem rozvoje celulitidy je porucha krevní a lymfatické mikrocirkulace ve tkáni. Důsledkem jsou změny podkožního tukového vaziva.

Obecně nepříznivé vlivy ženských hormonů v kontextu celulitidy spočívají v tom, že estrogeny zvyšují dispozice k degenerativním změnám podkoží. Dále též zvyšují zadržování vody a sodíku (zejm.syntetické e.). U gestagenů dominují myorelaxační účinky, zásadní měrou přispívají k rozvolnění vaziva. Nedostatek androgenů (testosteron) u žen má negativní vliv na kvalitu vaziva i na hormonální rovnováhu. Jejich hladinu snižuje hormonální antikoncepce.

Zásadní význam v kontextu celulitidy má především nepříznivý vliv dlouhodobé expozice vysokých hladin estrogenů na stav a funkci periferního veno-lymfatického systému a nakolagenní režim a kvalitu podkožního vaziva. Tyto negativní faktory se navzájem ovlivňují, potencují své účinky a vznik a progresi celulitidy výrazně akcelerují.

Estrogeny snižují novotvorbu kolagenu, dochází k destrukci stávajících kolagenních struktur a následně k rozvolnění vaziva. Zmnožují se fibrinová vlákna a sítě, následně se rozbíhá kaskáda dalších patologických pochodů, které ústí ve fibrózní změny vazivové tkáně v podkoží. Společný vliv estrogenů a zejm.gestagenů snižuje také tonus hladkého svalstva žilní stěny. Zvyšuje se únik tekutiny s obsahem plazmatických bílkovin do tkání. To představuje nárůst lymfatického břemene a zvýšenou zátěž drenážní a transportní funkce mízního systému.

Zvyšují ukládání tuku, zejm.do tukových tkání se zvýšenou afinitou k estrogenům, do tzv. „energetických konzerv“ (hýždě, boky, stehna). Tento zásobní tuk se prakticky neúčastní běžného „provozního metabolizmu“ a je proto obtížně odbouratelný. Ženské hormony rovněžblokují funkce některých minerálů, stopových prvků a vitaminů: vitamin C (důležitý pro stimulaci syntézy kolagenu, ochranný vliv na propustnost cév a ochranu před poškozením oxidačním stresem), vitamin E (podílí se na destrukci fibrinu, má pozitivní vliv na kolagenní režim snižováním kyseliny mléčné ve svalech i v krvi, působí antioxidačně), skupina vitaminů B (mj.podporují deaktivaci hormonů v játrech, vit. B6 má vliv na zadržování vody v organizmu).

 

Nepříznivá hormonální situace, (zejm.zvýšené hladiny estrogenů), nastává při užívání hormonální antikoncepce, jiných hormonálních léků, event.léků s estrogenním působením, při vlastní nadprodukci estrogenu (hyperestrogenizmus) a samozřejmě v rizikových obdobích života ženy (puberta, gravidita). K tomuto stavu přispívají též estrogeny, které se do těla dostávají z vnějšího prostředí (exogenní e.) jako metabolity hormonálních léků, zneužívaná anabolika a stresové hormony v mase průmyslově chovaných zvířat a tzv.xenoestrogeny. Jsou to estrogeny vzniklé působením civilizace představující vážná zdravotní rizika, z nichž celulitida je asi to nejméně významné. V současnosti je známo kolem 1000 nejrůznějších chemických látek a produktů schopných ovlivnit tvorbu hormonů v organizmu (tzv.endokrinní dysharmonizátory). Patří mezi ně např.produkty „zemědělské chemie“, plastické hmoty, čistící a prací prostředky v domácnostech, ale třeba i některé kosmetické výrobky.

Další možné zdroje zvýšených hladin estrogenů představují látky, zvyšující jejich produkci aktivací nadledvin (např.drogy jako marihuana, heroin, kofein, alkohol). Některé léky sice nemají přímé estrogenní účinky, ale produkci přirozených tělesných estrogenů ovlivňují. Týká se to velmi širokého spektra medikamentů (od psychofarmak přes kardiofarmaka, analgetika až třeba po léky na žaludeční vředy).

S ženskými pohlavními hormony souvisí riziková období v kontextu celulitidy. Jsou to obecně ta období, kdy dochází k jejich aktivaci, výrazně zvýšené produkci, event.k dlouhodobému narušení hormonální rovnováhy. Nepříznivá je v tomto smyslu časná aktivace ženských hormonů a brzký nástup puberty. V této souvislosti je proto riziková dětská obezita u ženského pohlaví. 

Nejohroženější skupinou žen v kontextu celulitidy jsou hlavně uživatelky hormonální antikoncepce s pozitivní rodinnou anamnézou (celulitida, žilní problémy v ženské linii rodiny). Vhodné je proto zvážit užívání hormonální antikoncepce, zejm.u velmi mladých děvčat.. Případné kuračky mezi nimi jen dovršují kumulaci rizikových faktorů.

Jedinečnou prevencí celulitidy jsou ruční neboli manuální lymfodrenáže, které podpoří drenážně-transportní funkci lymfatického systému. Pomohou tak udržet fyziologické poměry v podkoží a předejít jeho postupné fibro-lipomatózní přestavbě.

  • Hrbolky se nejčastěji objevují na zadní i přední straně stehen, hýždích a pažích
  • postižená kůže má nižší teplotu než zdravá
  • na rozdíl od obezity jsou prsty na nohou i rukou hubené
  • vhodnou metodou je štípací test: rukou stlačíte kůži postižené partie

Stupně celulitidy

1. stupeň:  projevy celulitidy nejsou na první pohled vidět. Zřejmé jsou až při štípacím testu.

2. stupeň: hrbolky jsou zřejmé v přirozené poloze, ale i tehdy když jsou svaly zaťaté nebo osvícené ostrým světlem.

 

3. stupeň: nerovnosti jsou viditelné i vleže při jakémkoli světle. Kůže bývá bolestivá. Toto stádium je již značně závažné.

4. stupeň: markantní poškození kůže doprovázené bolestmi a otoky. Jedná se o nebezpečný zdravotní stav, který se nesmí v žádném případě podcenit!

 


                                                                   přístroj pro kavitaci

   

KLIENTKA A KLIENTKA - PŘED A PO (45 let a muž 59 let)

    

 

 

         

          

Lymfotejping  - NOVINKA V LÉČBĚ OTOKŮ 

Lymfotejping (nebo také lymfotaping) je jedním ze způsobů použití kineziotapingu. Je to jemná forma lymfodrenáže, kterou lze použít po manuální lymfodrenáži pro prodloužení jejího účinku.
Lymfotejping je léčebná pružná kinezio páska, která při správném nalepení podporuje krevní oběh a lymfatický systém. Po celo
dobu aplikace probíhá v místě nalepení i v okolí jemná lymfodrenáž, zvýšené prokrvení, prodlužuje délku samotné lymfodrenáže FIXUJE KONČETINU a její cévy a tím dochází k omezení výskytu otoku.

     

Je vhodná na místní otoky např. - OTOKY NOHOU, OTOKY KOLEM KOLEM, VNITŘNÍ STEHNA, OTEKLÁ LÝTKA, PAŽE, RUCE, DLANĚ, ATD. TEJPOVAT LZE JAKOUKOLIV ČÁST TĚLA.

PÁSKA se nanáší ve tvaru vějíře k pokrytí co největší plochy otoku. Vzhledem k elastičnosti kineziotapu se jednotlivé pruhy vějíře  smrští  a tím ovlivňujeme správný tok lymfy, který potřebujeme. Tím LYMFU učíme, jakým směrem má správně téci, aby netekla špatným směrem. Tejpy jsou jednoduchým ale přitom vysoce účinným léčebným prostředkem, které zvládne i laik v domácnosti. Jsou vhodné pro ležící pacientky s velkými otoky i namoženými svaly po cvičení, při obezitách, křečích a mnoho dalšího.

Využívá se lymfotapovacích pásek, které se pevně lepí na kůži a po celou dobu nepřímo aktivují lymfatický systém, dochází tak trvale k odvádění nahromaděné lymfy z podkoží a ke zmenšení lymfatického otoku.  Lymfotejpy, tedy tejpy s účinkem na oběh lymfy, redukují otoky, zmenšují objem a tím mírní bolest pocházející z napětí ve tkáni.

 

Tejp je elastická, přilnavá páska z vysoce kvalitní bavlny, která má podobné vlastnosti jako lidská pokožka. Je schopná se natáhnout a zase smrštit. Na tělo se přichycuje pomocí lékařské pryskyřice, která ve většině případů nezpůsobuje alergické reakce. Obvykle se nechává podle potřeby nalepený několik dní, většinou týden. Páska je voděodolná a pacienta žádným způsobem neomezuje v běžném životě.

"V JEDNODUCHOSTI JE SKRYTO BOHATSTVÍ - NAŠE ZDRAVÍ" - To platí v případě Tejpů maximálně. Jednoduché, finančně dostupné a zázračně účinné. Aplikace trvá přibližně 15 - 20 min, podle množství oblasti, kde je ji potřebné použít.

Lymfotaping je nejčastěji využíván na:

prodloužení účinku lymfodrenáže

dlouhodobá podpora lymfatického systému

úleva od bolesti

odstranění otoků

urychlení regenerace po úrazech

urychlení regenerace po operacích

obnovení hybnosti končetin

 

Kontraindikace:

nádorová onemocnění

křečové žíly

alergická reakce

nezhojené jizvy

poranění kůže

mateřská znaménka, bradavice

lupénka, exémy, plísně, atp.

akutní bakteriální či virové onemocnění

horečnaté stavy

 

Aplikace lymfo-tapingu dále není vhodná pouze o nemocných s otoky na podkladě ledvinného, jaterního a srdečního selhávání. Velká opatrnost je také nutná u pacientů, léčených glukokortikoidy. Výsledkem podávání těchto léků je často atrofie kůže a nalepení pásky u těchto nemocných pak není vhodné.

Doporučení:

Před aplikací tejpování musí být kůže suchá, odmaštěná a oholená.

Po nalepení tejpování se lze sprchovat, koupat se nejméně za 2 hodiny a sportovat po 45 minutách.

Nedoporučuje se po dobu aplikace tejpování saunovat.

Cena:

Cena je limitována rozsahem tejpované oblasti a spotřebou tejpovací pásky   

Cena je od cca  150 - 400,- Kč.

 

 

                                                                    

TĚLOVÉ SVÍCE

 NOVÁ ALTERNATIVNÍ METODA ČIŠTĚNÍ nejen LYMFY

Už staří Keltové a Slované věděli, že pokud se na těle projeví nemoc, pak je správný tok energií těla narušen. Proto užívali kůru stromů – většinou březovou a léčivé byliny k vytahování zánětů z těla. Letitým praktikováním došli k poznání, že ponořením svící do včelího vosku trvá hoření déle.


Tělové svíce představují velmi účinnou metodu přírodní léčby. Jsou vyráběny ručně z proužku čisté bavlny, včelího vosku a kurkumy. Právě včelí vosk má schopnost zmírnit zánět, jeho složení prodlužuje čas hoření a zvyšuje účinnost svíce. Také kurkuma má protizánětlivé účinky.
Tělové svíce se používají nejen k očištění organismu, ale také ke zmírnění zánětů a otoků, jejich použitím se uvolní místa sužované bolestí, zbaví těla hlenů, odstraní migrény. Svíce vytahuje materii do okolí 5 cm do stran i hloubky postiženého místa. Výborně se hodí pro zmírnění vnitřních otoků a cyst.  Svíce také odstraňují negativní emoce z těla, stres, napětí, bolesti hlavy, migrény, tlaky.

Jemný prášek ze svíce vykazuje obsah škodlivin – bakterie, otoky, škodliviny, bloky apod. Pokud najdeme v prášku hrudky - podle zbarvení lze určit jejich původ, problém nemoci, který se v organismu vyskytuje.

Pomocí RTG či ultrazvukového vyšetření bylo zjištěno dokonalé odstranění cyst, myomů, bulek, kamenů apod.
Sama jsem nevěřila, jak svíce může vytahovat tolik fyzických problémů, než jsem se přesvědčila na vlatní kůži. Po zkušenosti na tomto kurzu, kdy jsem zažila mnoho čištění různých lidí, jsem tomu uvěřila. Svíce "kouřovým" efektem do sebe vyloženě natahuje všechny jedy, toxiny, škodliny, tromby, tuky, cysty, myomy. Pracuje jak na fyzické, ale co je úžasné, i psychické úrovni. Proto jsem svícemi "čistila" i ženy, které měly strachy, obavy, stresy, smutky, deprese, bloky a další psychické problémy. Přes "třetí oko", tedy 6. čakru na čele jsme dostávaly tyto negace pryč. Úžasně čistí i auru, a cizí negativní energie, které se vám v ní usadí. Po 10minutové aplikaci svíček se dostává většinou okamžitá úleva od bolesti, ženy zaznamenávají "splasklá" bříška, otoky, a jsou nabyté energií.

Svíčka připomíná DUTOU trubičku z plátna a vosku, která se zapálí, doutná a vypaluje se. Její oobsah škodlivin je pro většinu klientu překvapivý až šokující, co svíčka "vytáhne" hned  napoprvé z jejich těla.

Svíčka se po aplikace hned rozbalí a pacient vidí "vytažený výsledek jeho jedů". Toxiny připomínají tvrdý "karamel", ztvrdliny cucků, v případě zánětů a zavodnění vodnané "želé".

Zde na obrázku jsou VYTAŽENÉ ŠKODLIVINY.